Ratkaisut

Loivat katot

Loivien kattojen kaltevuus on loivempi kuin 1:10, ja niiden toteutus vaatii vedenpainetta kestäviä ratkaisuja. Tulityönä asennettavat bitumikatteet ovat luotettava tapa varmistaa loivien kattojen vedenpitävyys. Näitä bitumikatteita voidaan asentaa hitsaamalla, kuumabitumilla liimaamalla tai kuumailmatekniikalla saumaten. Loivat katot voivat rakenteeltaan olla käännettyjä, tuulettuvia tai suljettuja, riippuen katon käyttötarkoituksesta ja rakenteellisista vaatimuksista.

Kermin valinta loiville katoille riippuu useista tekijöistä, kuten katon kaltevuudesta, kermin sijainnista rakenteessa, katon käyttötarkoituksesta ja alustan ominaisuuksista. Näiden perusteella Katepal on laatinut omat käyttösuosituksensa, jotka perustuvat Kattoliiton Toimivat katot -julkaisuun ja RIL 107-2012 -ohjeisiin. Suositukset määrittävät sopivat kermit ja käyttöluokat sekä ohjaavat myös työtapojen, kiinnitysvaihtoehtojen ja yksityiskohtien toteutuksen valinnassa.

Vedeneristys- ja tuoteluokat

Loivien kattojen vedeneristeet jaetaan ominaisuuksiensa perusteella tuoteluokkiin TL1, TL2 ja TL3 Kattoliiton Toimivat Katot -julkaisun mukaisesti. Kermiyhdistelmät ja niiden vaatimukset määräytyvät vedeneristysluokan mukaan. Vedeneristysluokkia ovat VE40, VE80 ja VE80R, jotka määrittelevät toteutuksen minimikaltevuuden ja kermiyhdistelmien vähimmäisvaatimukset.

VE40-luokan toteutuksen minimikaltevuus on 1:40. Tämä voidaan toteuttaa joko kaksikerroskatteena, jossa yhdistetään TL3-tuoteluokan aluskermi ja TL2-tuoteluokan pintakermi, tai yksikerroskatteena TL1-tuoteluokan kermillä ilman aluskermiä.

VE80-luokan vedeneristys edellyttää minimikaltevuudeksi 1:80. Toteutukseen käytetään TL2-tuoteluokan kaksikerroskermiyhdistelmää. Pintakerminä voidaan käyttää myös TL1-tuoteluokan tuotteita.

VE80R-luokan vedeneristys soveltuu rakenteille, jotka altistuvat erityisille rasituksille, kuten liikennöidyille kannoille tai viherkatoille. Minimikaltevuus on 1:80, ja kermiyhdistelmänä käytetään vähintään kolminkertaista vedeneristystä TL2-tuoteluokan tuotteilla, tarvittaessa täydennettynä TL1-tuotteilla.

 

Puualusta

Loivan katon puualustan on oltava notkumaton, sileä ja kuiva, ja riittävä tuuletus on varmistettava. Ilmanotto- ja poistoaukot suunnitellaan niin, että rakenne tuulettuu painovoimaisesti. Tarkempia yksityiskohtia tuuletuksen toteutuksesta löytyy Toimivat Katot -julkaisusta.

Puualustalle aluskermi kiinnitetään piste- ja saumaliimaten tai sauma- ja raitahitsaten. Kauttaaltaan hitsausbitumia sisältävät aluskermit asennetaan sauma- ja pistehitsaten, sillä puualustan kosteuseläminen estää kauttaaltaan kiinnityksen suositeltavuuden. Kiinnitys varmistetaan mekaanisilla kiinnikkeillä, kuten ruuveilla ja prikoilla. Suunnittelija määrittää kiinnikemäärät ja -tyypit tuulikuormalaskelmiin perustuen.

Saneerauksissa hitsattavia aluskermejä ei suositella tulipaloriskin vuoksi. Pintakermit hitsataan aina kauttaaltaan aluskermin päälle.

Puualustalle suositeltavat tuotteet

Betonialusta

Betonialustan on oltava puuhierretty ja siitä on poistettava tartuntaa heikentävät pinnat, kuten sementtiliima. Alusta pohjustetaan esimerkiksi Katepal K-80 bitumiliuoksella tai K-100 kumibitumiliuoksella, jotka parantavat kermien tarttuvuutta. Betonialustalla käytetään kuumabitumilla liimattavia tai hitsattavia kermejä halutun käyttöluokan mukaisesti.

Vedeneristysrakenteissa, joissa vedeneristys sijoittuu muiden rakenteiden alle, kermit kiinnitetään kauttaaltaan alustaansa, jotta mahdolliset vuodot on helpompi paikantaa. Siltarakenteiden kohdalla käännetyille katoille asetetaan SILKO-tartuntavaatimusten mukaiset 50 % tartuntavaatimukset.

Kevytsorakatoilla kermit kiinnitetään osittain, usein ilman pohjustetta, ja varmistetaan joko mekaanisesti tai suojakiveyksellä. Pintakermit hitsataan aina kauttaaltaan aluskermin päälle.

Betonialustalle suositeltavat tuotteet

Lämmöneristealusta

Lämmöneristeiden, joita käytetään bitumikermien alustana, tulee olla suunniteltu kestämään lämpötilavaihtelut, joita kuumabitumilla liimaus tai nestekaasuliekin käyttö aiheuttavat. Bitumikermit kiinnitetään aina kauttaaltaan lämmöneristealustaan kuumabitumiliimauksella tai mekaanisesti. Lämmöneristelevyjä ei pohjusteta ennen kermien asennusta.

Suunnittelija määrittää kiinnikemäärät ja -tyypit tapauskohtaisesti tuulikuormalaskelmien perusteella. Ennen vedeneristystöitä lämmöneristeet voidaan kiinnittää mekaanisesti, jotta ne pysyvät paikoillaan. Pintakermit hitsataan aina kauttaaltaan aluskermin päälle.

Lämmöneristealustalle suositeltavat tuotteet

Tutustu Katepalin referenssikohteisiin

Löysitkö etsimäsi?

Tekninen asiakaspalvelumme on apunasi, kysy meiltä!

Hae sivustolta